Как чревните бактерии се влияят от сезоните

КАК ЧРЕВНИТЕ БАКТЕРИИ СЕ ВЛИЯЯТ ОТ СЕЗОНИТЕ

 

Дерйа Хюсеин, RD, MSc е клиничен диетолог, който практикува в Queen Elizabeth University Hospital в Шотландия. Нейната експертиза включва работа с онкологични, ендокринни и гастро пациенти. Тя е член на Британската асоциация на диетолозите (BDA) и Асоциацията PEN.

icon2

viber_image_2023-03-07_15-48-54-044

image2

Какво представляват Видове Сезони

 

image-vodno Какво представляват чревните бактерии?

Бактериите, които обитават червата ни, се наричат “чревен микробиом”. Този чревен микробиом се състои от около 100 трилиона бактерии. Много от тези микроорганизми са полезни, дори задължителни за човешкото здраве, докато други могат да бъдат вредни.
Проучванията, направени през годините, продължават да ни доказват, че бактериите в нашия чревен микробиом влияят пряко на нашия мозък (влияейки на нашите действия и поведение).

Въпреки че точният механизъм на тази връзка остава все още недоуточнен, проучванията твърдят, че може да има директна комуникация чрез вагусния нерв и косвената сигнализация, при която микробите в червата активират клетките в чревната мукоза (чревната повърхност), предизвиквайки освобождаването на хормони в тялото. 


По настояще се извършват все повече проучвания, които изследват влиянието на микробиома над паметта, възприемането на информация, тревожността, стреса, невроразвиващите и невродегенеративните заболявания. В резултат на това, вниманието вече се насочва към това как микробиомът може да бъде обект на хранителни и терапевтични стратегии за подобряване на мозъчното здраве и благополучие.
Микробиомът в червата има потенциала да въздейства на това как се храним. Той е посредник и модификатор на метаболитния отговор на това как се храним/диетата ни. В случая, когато микробиомът действа като посредник, това, което консумираме, оказва директно влияние над микробиома ни, модифицирайки неговите състав и функция. А като модификатор - въздействието на диетата върху метаболизма зависи от микробиома ни. Така че микробиомът в червата е подвластен на промени при диета и конкретни диетични компоненти и играе ключова роля във формирането на състава и активността на микробиома от самото ни раждане до края на живота ни.


Подобряването на здравето на червата, чрез разнообразна храна и хапването на повече храни от растителни източници, е от съществено значение. Изследванията показват, че хората, които консумират поне 30 различни зеленчуци/плодове седмично, проявяват по-голямо разнообразие на микробите в червата си, което пък означава, че имат по-добър баланс на чревния микробиом. 
Колкото по-голямо разнообразие имате в менюто си, толкова повече помагате на червата да произвеждат повече и различни ензими, които по-късно биват ползвани за разграждане на храната, която сте консумирали.

image-vodno Каква е ролята на чревния микробиом в човешкия организъм – видове функции?

  • Участва в намаляването на риска от метаболитни нарушения/заболявания, като например високите нива на холестерол и диабет (участва в балансирането на кръвната захар).
  • Намалява риска от специфични онкологични заболявания (колоректален рак).
  • Помага за поддържането на добра имунна система и участва в намаляването на възпалителните процеси.
  • Добрите бактерии в нашия чревен микробиом могат да се свържат с повърхността на червата и да действат като бариера за проникващите токсини. Този контрабиотичен ефект може да възпрепятства чувствителността на червата и да помогне в превантирането на симптоми на Синдрома на раздразнените черва (IBS).
  • Намалява тревожността и депресията, тъй като съществува връзка между мозъка и червата.
  • Помага за преобразуването на определени растителни естрогени (от храни като соя) в по-ефективен растителен естроген, наречен екуол. По време на менопаузата екуолът може да оказва слабо естрогенно въздействие, евентуално намалявайки някои симптоми на менопаузата като “топли-студени вълни” и също така да укрепва здравето на костите.
  • Помага за абсорбирането и усвояването на важни минерали. Множество минерали лесно могат да бъдат инхибирани от абсорбцията, като желязо и калций, но когато присъства правилната микрофлора, тяхната абсорбция се подобрява.
  • Възпрепятства патогенните като норовирус, C. difficile, кампилобактер, Ешерихия коли, Салмонела и Шигела.
  • Помага за синтезирането на определени витамини като витамин К, витамин В и витамин С.

Какви външни фактори могат да повлияят върху баланса на чревния микробиом и как? 

1. Начин на хранене/диета.

  • Хранителният режим, богат на животински мазнини, преработени храни, алкохол и захари, се асоциира с по-високи нива на интестинални възпалителни маркери. Това се дължи на повишаването на бактерии като Firmicutes и Ruminococcus, които са пряко асоциирани с влошаване на чревния микробиом и намаляването на добрите бактерии като коменсиалните бактерии, които например произвеждат късоверижните мастни киселини. Късоверижните мастни киселини като т.н. butyric acid ни индикират един здравословен микробиом. Мастните киселини подобряват здравето на червата чрез редица локални ефекти, включително поддържане на целостта на интестиналната бариера, производство на слуз, защита срещу възпаления и намаляване на риска от рак на колона.
  • Хранителният режим с високо съдържание на месни продукти – проучванията твърдят, че хората, които консумират по-големи количества месо и животински протеини, могат да имат повече нарушения в чревния микробиом и по-висок риск от развитието на възпалителни чревни състояния. Червеното месо може да повиши нивата на триметиламин Н-оксид (ТМАО), който е продукт на “лошите” чревни бактерии. Високите нива на ТМАО са свързани с увеличения риск от сърдечни нарушения и инсулт.

2. Пушенето може да увеличи “лошите” микроорганизми в червата ни и да намали “добрите” такива, нарушавайки баланса на чревния микробиом.
3. Макар лечението с антибиотици да е есенциално при някои състояния, то те също така могат и да навредят на добрите бактерии в нашата чревна микрофлора и да доведат до дисбиоза. Това от своя страна може да доведе до това пациентът да има диария, констипация и/или вагинални инфекции. В някои случаи този дисбаланс в нашия микробиом може да доведе до нарастването на лоши, патогенни бактерии като Клостридиум Дифицил (Clostridium difficile). Консумирането на пробиотици и пробиотични добавки по време/след лечение с антибиотици може да помогне в минимизирането на храносмилателни проблеми и дисбиоза.
4.  Гените ни.
5.  Стреса и недоспиването.
6.  Естественият процес на остаряването.
7.  Обездвижването и липсата на физическа активност.
8.  Наличието на специфично заболяване, например при метаболитни заболявания като диабет.

food

image2 Как сезоните влияят върху чревните бактерии?

Проучванията ни доказват, че промените в светлината и температурата могат да повлияят на чревния микробиом през различните сезони. 
Други фактори, които могат да окажат влияние, са  влажността,  появата на полените, гладуването. 
Някои химични вещества в кръвта, като билирубина и хормоните на стреса, могат да варират ежедневно – това ни позволява да твърдим смело, че микробиомът също може да се променя през денонощните (светлина/тъмнина) цикли. 

Например бактерията, наречена актинобактери, е наблюдавана да флуктуира през денонощието. Сутрините тази бактерия е в по-ниски нива, докато през нощта нивата на актинобактерия се повишават. Може да си представите защо това се случва: нутриентитът и съдържанието на вода, както и pH на нашите черва, са в различни състояние по време на “фаст” - пост и след хранене.
Когато говорим за сезонни промени, подобни ефекти се наблюдават и в този аспект. Бактерията протеобактерия например е в по-ниски нива през зимата и в по-високи през лятото.

Как можем да се погрижим за здравето на чревния микробиом през отделните сезони?

1. Старайте се да имате разнообразен режим на хранене, като наблягате на сезонната храна.
Колкото по-голямо разнообразие имате в менюто си, толкова повече помагате на червата да произвеждат повече и различни ензими, които по-късно биват ползвани за разграждане на храната, която сте консумирали. Именно затова например рестриктивните диети най-често са и причинители за хранителни непоносимости.

2. Консумирайте повече зеленчуци и плодове. Това ще Ви помогне да увеличите количеството фибри и фитохимикали, които са полезни за чревните бактерии.

3. Стремете се да увеличите съдържанието на фибри в диетата си.
Стремете се да имате не по-малко от 30 г фибри на ден. Фибрите са храната на чревните бактерии и участват в увеличаването на броя добри бактерии във Вашия чревен микробиом. Храни, които съдържат фибри, могат да бъдат зеленчуците, плодовете, пълнозърнестите храни, бобовите култури, ядките.

4. Консумирайте повече пребиотици. Един от начините за стимулиране на собствените Ви естествени добри чревни бактерии е чрез прием на пребиотици. Пребиотиците са като тор за нашите чревни микроби. По същество те са храна, която храни нашите добри бактерии, и не трябва да се бъркат с пробиотиците, които са живите бактерии. Яденето на пребиотици кара повече добри чревни бактерии да растат в червата Ви.

Източниците на пребиотици включват лук, чесън, аспержи, артишок и корен от цикория. Някои хора избират да приемат пребиотична добавка като фрукто-олигозахарид или галакто-олигозахарид.

 

  • Статии

Препоръчани продукти

Препоръчани продукти

Пробаланс капсули за чревната микрофлора х10

В наличност

10,89 лв

Биогайа  Пробиотик + Витамин Д3 таблетки за дъвчене за имунитет и добро чревно здраве, портокал х10

В наличност

14,39 лв

Профилакт Протект капсули за балансирана чревна микрофлора х30

В наличност

18,39 лв

Омни биотик про-ви 5 саше 2гр х 14

В наличност

34,69 лв

Платинум Пробиозен капсули х 15 Power of Nature

В наличност

46,49 лв

Ултимат мулти пробиотик капсули х 60 nf 1847

  • Отстъпка 15 %

В наличност

57,79 лв 49,12 лв


Оценка

Оценка

Бъдете първият, който ще оцени тази статия.

Моля, оставете ново мнение

Какво мислите за тази статия?

1-5

1 2 3 4 5




Компанията си запазва правото да премахва неуместни коментари.