Често боледуващо дете - норма или патология

ЧЕСТО БОЛЕДУВАЩО ДЕТЕ - НОРМА ИЛИ ПАТОЛОГИЯ

Интервю с д-р Радина Андонова, специалист по Инфекциозни болести, УМБАЛ “СофияМед”, Инфекциозна клиника

icon2

image5

6_54099

image2

image3

Какви са признаците, че детето има проблем с имунитета? Честото боледуване при децата развива ли имунитета? Кога е време да се консултирате с тесен специалист? Какво да правим, когато усетим, че детето се разболява? Как да помогнем на детето да се възстанови?

 

Всички деца боледуват. И то много. Особено във възрастта между 1 и 5-7 години. Два-три дни на градина и след това седмица-две вкъщи е един чест омагьосан кръг, в който се въртят родителите. Но истината е, че има деца, при които честото и тежко боледуване има предпоставки и не е въпрос на търпение и израстване, а на мерки за подобряване му.

image1   Какви са признаците, че детето има проблем с имунитета?

Ако детето Ви преминава през една или повече от една от долуизброените комбинации, е препоръчително да се срещнете със специалист, за да обсъдите какви са начините да подкрепите имунната система и цялостното здравословно състояние.

  • 4 или повече ушни инфекции в рамките на една година.
  • 2 или повече инфекции на синусите в рамките на една година.
  • 2 или повече пневмонии в рамките на една година.
  • Инфекции с абсцеси.
  • Гъбична инфекция в устната кухина, продължаваща повече от седмици / месеци.
  • Ако детето не се повлиява от стандартна антибиотична терапия и боледува повече от два месеца.
  • Ако има установено изоставане в теглото, ръста и развитието.
  • Ако детето има близки, които боледуват по-често, включително и родителите.

image5   Честото боледуване при децата развива ли имунитета или всъщност го компрометира?

Краткият отговор на въпроса дали имунната система се развива, вследствие на сблъсъка с вируси и бактерии, е да. Но не е толкова просто и ясно да се каже. От момента на раждане детската имунна система се изгражда и надгражда. Ако първите 6 месеца са относително спокоен период, заради това, че майчината имунна система е преминала към детето по време на бременността, то след това започва процесът на развитие на детската имунна защита и упражняване на имунния отговор. Бебетата, които са кърмени, преминават по-леко през вирусни и бактериални инфекции и имат по-голяма защита.

Детската имунна система има способността да се справя с различни инфекции. Просто е "наивна", тъй като още не се е срещала с по-голямата част от причинителите на заболявания.

Повечето от причинителите са изменчиви, което е причината да боледуваме от определени вируси, макар и да сме изградили имунитет срещу тях в миналото. Именно поради това към някои инфекции учените все още не са успели да създадат ваксини. Имунната система не може да запази дълготрайна памет, каквато е крайната й цел. Например през целия ни живот ние сме уязвими към скарлатина.

С годините вследствие на срещите ни с различни микроорганизми, ние изграждаме антитела и клетки, насочени към това да се борят с тези причинители. Дори и защитата да не е пълна, този механизъм на имунната система все пак ни помага в срещата с вече познати или подобни на познатите ни вируси и бактерии.

За съжаление, не всяка среща с вирус изгражда имунитета. Някои вируси го компрометират и потискат, като това може да продължи месец – два, а може да се прояви на по-късен етап и да допринесе за спад в имунния отговор, както и за по-продължително боледуване. Такъв тип вирус е варицелата.

zashto-deteto-boleduva-chesto

6_54099   Кога е време да се консултирате с тесен специалист?

Обикновено считаме, че ако дадено здравословно състояние се повтаря по-често от очакваното или не се повлиява от лечение, е препоръчително да се премине към тесен специалист.

За да подпомогнем имунитета, е важно да започнем от рано. Не би следвало да очакваме имуномодулаторите и хранителните добавки да лекуват детето, когато то е в пика на дадено вирусно заболяване. Особено, когато е в процес на адаптация в ясла или детска градина. Редно е да започнем подготовката няколко месеца преди този период.

Консултация с тесен специалист е необходима, ако детето има чести респираторни проблеми, кожни инфекции или неповлияващи се от лечение дерматити. Това важи и в случаите, когато детето боледува повече от 2 месеца без прекъсване.

Различните имуномодулатори и хранителни добавки въздействат на различни аспекти от имунитета. Някои ангажират вродения имунитет, други помагат на организма на локално ниво. Винаги е препоръчително медикаментозното лечение, както и имуностимулиращото лечение, да бъде предписано от специалист след обстоен преглед и регулярно проследяване на състоянието на детето.

image2 Какво да правим, когато усетим, че детето се разболява?

Трудно бихме могли да спрем протичаща инфекция. Факт е обаче, че можем да помогнем на детето по много начини, за да премине тя по-леко.

Първото и най-щадящо нещо, което можем да включим в рутината, е регулярно почистване на нослето с физиологичен разтвор или спрей на базата на изотонична морска вода. Спрей с протективни за лигавицата функции също може да се използва целогодишно, особено ако детето се среща често с други деца. Пробиотиците за нос също са препоръчителни за целогодишна подкрепа на детския организъм и предпазване. Инхалациите с физиологичен разтвор са следваща стъпка.

Как да спрем течащ нос при дете?

Много често децата носят различни бактерии в носа си, тъй като там средата е благоприятна за развитието им. Една обичайна вирусна инфекция, която би следвало да премине за 2-3 дни, може да доведе до сериозни усложнения, ако има налична бактериална инфекция в носа. Именно това е причината здравните специалисти да наблягат на важността за изчистване на бактериалните инфекции, колкото и банални и упорити да са те.

Факт е, че съществува безсимптомно протичане и носителство, но в същото време ние би следвало да сме фокусирани върху подготовката и подкрепата на имунната система. Ако в тялото има активна бактериална инфекция, имунният отговор би бил намален и затруднен.

Най-общо казано, когато в нослето на едно дете има изолирана бактерия и то се зарази с вирус, който предизвика обилна секреция, заради влажната среда в нослето, бактерия ще се развие и ще се разпространи. Това трябва да се стремим да избегнем.

Децата, които посещават детско заведение, имат различни бактерии в нослетата. Тези бактерии са резистентни към много антибиотици не защото детето е развило резистентни микроорганизми, а защото се е заразило с бактериална инфекция, която е била лекувана неправилно. Ако лечението е било кратко и неподходящо, често след него се развиват резистентни към приложения антибиотик бактерии, които могат лесно да се разпространят. Затова бактериалното носителство в носа трябва да се лекува с повишено внимание.

Кога се счита, че детето вече не е заразно?

Ако говорим за вируси, хората са заразни до петия ден, в някои случаи – до седмия. Ако става дума за бактериална инфекция, то заразяването е по-трудно.

След преминаване на детето през вирусна инфекция, то може да продължи да има сополи и кашлица. Това е нормално. Дихателните пътища са по-чувствителни.

image3   Как да помогнем на детето да се възстанови?

Тъй като апетитът на детето е намален по време на боледуване, може да се наблегне на супи, течности, чайове, омлети и да се внимава със сладките изделия. Повишеният прием на захар увеличава кръвната захар, което потиска имунните клетки.

Особено важен момент за възстановяването при децата е да се намали стресът, ако има такъв. При стрес се отделят хормони, които потискат имунната система, като кортизол. Важно е да общуваме с детето и да му показваме различни начини за справяне със стреса чрез личен пример.

Имунната система има нужда от грижа през цялата година, както на физическо, така и на психо-емоционално ниво. Силният имунитет се гради с бавни, но последователни крачки и много търпение.

В онлайн аптека BENU ви предлагаме широка гама от детски имуностимуланти и детски витамини, от които може да изберете, за да подкрепите имунитета на детето си. Ако не сте сигурни кой продукт да изберете, може да се консултирате онлайн с нашия магистър-фармацевт.

  • Статии

Препоръчани продукти

Препоръчани продукти

Магнавитс Джуниър за момиче таблетки за имунитет и концентрация х30 Magnalabs

  • Рутина за равномерен тен подарък при покупка над 70лв.

В наличност

17,59 лв

Магнавитс Джуниър за момче таблетки за имунитет и концентрация х 30 Magnalabs

  • Рутина за равномерен тен подарък при покупка над 70лв.

В наличност

17,59 лв

Имуномикс плюс сироп за деца  За силна имунна система 210мл Aboca

  • Рутина за равномерен тен подарък при покупка над 70лв.

В наличност

34,99 лв

Регулатпро кидс регулациус солуцио за висок имунитет 350мл

  • Рутина за равномерен тен подарък при покупка над 70лв.

В наличност

116,49 лв

Самбукус за деца "Original" сироп с ехинацея за имунитет 120мл Nature's Way

  • Рутина за равномерен тен подарък при покупка над 70лв.

Изчерпано

18,99 лв


Оценка

Оценка

Бъдете първият, който ще оцени тази статия.

Моля, оставете ново мнение

Какво мислите за тази статия?

1-5

1 2 3 4 5




Компанията си запазва правото да премахва неуместни коментари.