Как здравословните промени могат да намалят риска от рак?

КАК ЗДРАВОСЛОВНИТЕ ПРОМЕНИ МОГАТ ДА НАМАЛЯТ РИСКА ОТ РАК?

 

Д-р Николай Цигаровски, лекар-онколог в МБАЛ „Света София“

icon2

viber_image_2023-03-07_15-48-54-044

image2

Какво представлява Видове Профилактика

 

image-vodno Какво представлява заболяването рак и колко често се среща?

Ракът е заболяване, резултат от дълъг процес на натрупване на мутации в иначе нормална клетка, предаващи се в следващото поколение при деленето на тази клетка, като са необходими минимум 4-5 мутации за злокачествено израждане на здрави тъкани.

Според теорията за „Клонална прогресия“, всеки тумор произхожда от една единствена мутирала клетка, като етапите на канцерогенезата са четири:

  • Инициация – натрупването на мутации в клетката.
  • Промоция - размножаването на клон от вече „мутирала клетка“.
  • Малигнена трансформация – преминаване от доброкачествен в злокачествен процес.
  • Прогресия – процесът на метастазиране или поява на „разсейки“, основно по кръвен път или чрез лимфните съдове в тялото.

Статистиките относно честотата на заболяване и смъртността от онкологични заболявания се променят постоянно, но едно е сигурно - честотата на заболяване расте с всяка изминала година. През 2040 г. се очаква заболеваемостта да надхвърли 27 милиона  в глобален аспект или всеки пети мъж и всяка шеста жена ще бъдат диагностицирани с рак в някакъв етап от живота си.
В България през последните години  най-разпространени сред двата пола са:
ракът на дебелото черво, простатата, белият дроб  и гърдата.

image-vodno Какви видове рак съществуват?

Ракът включва твърде голяма и разнородна група от заболявания, за да бъдат обобщени в няколко изречения. Почти всеки орган в човешкото тяло може да бъде засегнат от тази болест. 

Различават се освен по локализацията си, така и по хистологичната си характеристика или иначе казано – вида и произхода на клетките, от които се развива. 

Може да се засяга и една цяла система – като например онкохематологичните заболявания, които засягат различни видове клетки на кръвта. Някои видове рак са много по-често срещани от други, съответно по-добре проучени и с по-ефективна профилактика и лечение.

Кои са доказаните рискови фактори за развитие на рак? 

Основните доказани рискови фактори за рак са свързани най-вече с начина на живот, заобикалящата ни околна среда и генетиката ни:

1. Фактори, които са с доказана корелация при заболеваемостта от рак: 

  • прекомерната консумация на алкохол, 
  • тютюнопушене, 
  • вредни храни, 
  • липсата на физическа активност,
  • ексцесивно излагане на слънчева светлина.

2. Фактори като замърсения въздух също са значими за тези заболявания, с доказана връзка между нарастването на замърсяване на околната среда и скокът в случаите на рак по света.

3. Радиацията е доказан причинител на онкологични заболявания, със способност да променя генетичния материал на клетката чрез нарушаване и изменение на структурата на ДНК.

4. Съществуват и наследствени генетични заболявания, които водят до повишен риск от развитие на конкретни онкологични заболявания.
Важно е да се отбележи, че пациенти, които се разболяват от рак в ранна възраст е уместно да бъдат изследвани за определени мутации и синдроми, заедно с членовете от семейството си, за да може да бъдат открити рано и да бъде предприета ранна профилактика.

5. Не на последно място, високите нива на стрес водят до повишен риск от развитие на рак, както и на други заболявания – сърдечни, неврологични и други. Особено в случаите, когато сме подложени на стрес ежедневно.

image2 Съществува ли ефективна профилактика?

Всеизвестен факт е, че профилактиката е най-добрият метод на лечение.

В цяла Европа съществуват програми за скрининг на най-разпространените форми на рак. 

Препоръчителни скрининги:

1. Всички жени на възраст над 40-45г. ежегодно да провеждат профилактика за рак на гърдата. При тези над 50-годишна възраст предпочитаният метод е ехомамографията, докато при по-младите жени, с по-малко количество мастна тъкан в гърдите, се предпочита ехографията като метод.

2. Мъжете над 50 години да изследват нивата на PSA (простатен антиген) веднъж годишно, с цел профилактика на рак на простатата.
 
3. И при двата пола ефективен скрининг за рак на дебелото черво е тестът за окултно кървене (изследване на изпражненията за следи от кръв). Ако е позитивен, гастро- и колоноскопията са ефективни методи за поставяне или отхвърляне на диагнозата рак.

Важно е да се отбележи, че всякакъв вид кървене (кръвохрак, кръв в изпражненията или урината, генитално – извън периода на менструация и др.) е повод за консултация с лекар и последващо диагностично уточнение. 
Ранното откриване на едно онкологично заболяване е предпоставка за напълното му излекуване!

pic-2

Какви промени в начина на живот биха допринесли за намаляване риска от рак?

В забързаното ежедневие все по-често пренебрегваме важните аспекти за здравето ни. 
Малки и същевременно много ефективни промени в начина ни на живот могат да спомогнат за редуциране на риска от онкологични заболявания:

1. Ограничаването на приема на алкохол драстично намалява в най-висока степен риска за появата на карциноми в областта на гастроинтестиналния тракт, както и за рак на главата и шията.
 
2. Отказа от тютюнопушене драстично намалява риска от заболяване. Тютюнопушенето също е сред доказаните основни причинители на злокачествени тумори, особено при рака на белите дробове, гърдата, пикочния мехур и много други. Тютюневият дим съдържа над 70 доказани канцерогени, включително катрани и въглероден оксид, който е изключително токсичен за човешкото тяло.

3. Правилният хранителен режим също е важен за превенция на онкологични заболявания. Прекомерната консумация на червено месо, храни с животински произход, богати на мазнини са свързани с увеличен риск от колоректален карцином. Същевременно богатите на фибри храни като овес, нахут, повечето плодове и зеленчуци намаляват риска, ускоряват метаболизма и съдържат много от необходимите за функционирането на тялото минерали и витамини.

4. Намаляването на калорийния прием, заедно с балансирано хранене са с доказан протективен ефект срещу онкологични заболявания. Прекомерната консумация на бяла захар, както и други т.нар. бързи въглехидрати също са сред рисковите храни, тъй като са с висок гликемичен индекс и спомагат за натрупване на мазнини в тялото. Има доказана корелация между наднорменото тегло и развитието на онкологични заболявания. Избягване на вредни  храни и напитки, такива подложени на силна химическа обработка, с високо съдържание на захари и наситени мастни киселини, намалява риска от заболяване.

5. Важна за превенцията е и ежедневната физическа активност. Дори да не е интензивна, редовното й практикуване е важно за превенцията на злокачествени заболявания. Дори една 30-60 минутна разходка дневно е с благоприятен ефект върху общото състояние и метаболизма на тялото.

6. Не на последно място, особено през летния сезон, защитата на тялото от пряката слънчева светлина драстично намалява риска от появата на злокачествени кожни заболявания – особено малигненият меланом, който е един от най-агресивните кожни тумори.
Уместно е да се избягва излагане на непокрита и незащитена кожа на слънце в най-горещите часове през лятото – от 11: 00 до 17:00 часа. Прилагане на кремове с висок слънцезащитен фактор 30-50, през интервал не по-голям от два часа, предпазват от изгаряне на кожата и съответно намаляват риска от развитие на меланом и други кожни злокачествени образувания. 

7. Околната среда неименуемо влияе и върху нас, съответно замърсяването на въздуха и водите, високите нива на шум и ежедневният стрес са силни рискови фактори. Намаляването на въглеродния отпечатък, както и ограничаването на излагане на шум и стрес способстват за намаляване на заболеваемостта от рак.

В заключение, макар и да се диагностицира все по-често, това коварно заболяване се открива все по-рано, което го прави лечимо в голяма част от случаите. 
Провеждането на редовни профилактични прегледи е в основата на ранното му откриване и ефикасно лечение.

 

  • Статии


Оценка

Оценка

5 5 от 5 (Оценено от 1 клиент)

  • Диана Димова 27. 2. 2024 5

    Изключително полезна статия.

Моля, оставете ново мнение

Какво мислите за тази статия?

1-5

1 2 3 4 5




Компанията си запазва правото да премахва неуместни коментари.