Защо емоционалната интелигентност е сред най-важните умения

ЗАЩО ЕМОЦИОНАЛНАТА ИНТЕЛИГЕНТНОСТ Е СРЕД НАЙ-ВАЖНИТЕ УМЕНИЯ

Биляна Котева, треньор по емоционална интелигентност и психотерапевт под супервизия

icon2

viber_image_2023-03-07_15-48-54-044

6_53661

Какво е емоцията? Какви видове емоции има? Могат ли емоциите да ни разболяват?

Интелигентността е широко понятие, но най-общо може да се опише като способност за адаптация към различни условия. Защото не стига да си само умен, нито да си само амбициозен, също и само да си комбинативен. Съвкупността от всичко това, в определено съотношение, е достатъчна, за да бъдем добре реализирани. Обаче и това не стига, за да бъдем щастливи. А всички натам сме се устремили, нали?! И всеки, който има някакъв финансов комфорт го знае. За разлика от останалите, които смятат, че е въпрос на количество пари, за да се постигне благополучие навсякъде. Уви, далеч не стига, но понякога го разбираме твърде късно. Макар да го пише навсякъде и уж да е ясно.

Да си добре в социален и в професионален план все по-често се оказва недостатъчно, защото хората в днешно време са надградили нуждите си. И вече е важно да имаме удовлетворение и смисъл, а не просто прехрана и сигурност. А това е възможно само тогава, когато влагаме емоции и чувства. Противно на това, на което консервативното възпитание ни учеше, не е въпрос на да не се влагат чувства и да се контролират емоциите, а на точно обратното - да бъдем колкото се може повече в контакт с тях. За да ги използваме и те да ни служат. Но как да влагаме емоции, когато не ги познаваме добре и дори се плашим от някои от тях?! За да разберем какво представлява емоционалната интелигентност, трябва да започнем от “азбуката” - какво е емоцията.

icon2  Какво е емоцията?

Емоцията е сигнал, който организмът ни подава във връзка с околната среда. И това ни дава да разберем как външните фактори ни влияят. Как възприемаме онова, което се случва отвъд. И каква реакция можем да проявим. Макар емоциите да са еднакви за всички. Една и съща ситуация може да провокира различни емоции в различните хора. Ето защо емоционалната интелигентност и себепознанието са важни умения, които могат да ни помогнат да живеем по-добре.

emotsionalna-inteligentnost

image5  Какво е емоцията?

Основните емоции са пет вида:

  • Гняв - когато някой ни прекрачва границите.
  • Страх - когато има опасност.
  • Радост - когато се случва нещо приятно.
  • Тъга - когато губим нещо.
  • Отвращение - когато има нещо токсично и трябва да се предпазим.

Освен тези основни емоции, има и много техни нюанси. Например гневът може да бъде само раздразнение, а може да бъде и истински силна агресия, разрушителен порив, който ни е трудно да владеем. Радостта може да бъде мир, хармония, удоволствие или екзалтация, еуфория, щастие… Страхът да е уплаха, тревога, нервност, паника…А тъгата да е разочарование, мъка, отчаяние, примирение...Отвращението е неприязън, антипатия, погнуса… И това далеч не е всичко. Емоциите са толкова много и така различни и това се дължи на предназначение им - с тях трябва да можем да възприемаме целия пъстър и необятен свят.

Социалният ни и културен опит усложнява координатната система и затова имаме следните чувства:

  • Злорадство - „Не се случи на мен“.
  • Завист - „Искам нещо твое“.
  • Ревност - „Защо не аз“.
  • Срам - „Не искам да ме видите“.
  • Изненада - „Аха“.
  • Презрение - „Аз съм по-добър от теб“.
  • Смущение - „Видяхте ме“.
  • Вина - „Нараних някого“.

Да, всичко това са емоции. Сигнали, които ни карат да се обърнем към себе си и да видим какво ни казват и защо. А не да ги потискаме, да се опитваме да ги избягваме, да се чувстваме лоши и недостойни или да се чудим какво ни е.

Емоционалната интелигентност ни учи да разпознаваме емоциите си и да се ориентираме какво ни показват. Над емоциите не можем да влияем. Те са сигнали. Но можем да управляваме поведението си.

Колкото повече знаем за собствените си емоции, толкова по-добре ние управляваме поведението си, а не то нас.

image2  Могат ли емоциите да ни разболяват?

Важно разбиране в емоционалната интелигентност е да знаем, че емоциите са неутрални. Те не са добри и лоши и са еднакво важни инструменти за възприемане и справяне с предизвикателствата на света. Някои емоции са приятни и искаме повече от тях, например радост, щастие, еуфория, удовлетворение. А други далеч не са лесни за понасяне - например тъга, вина, срам. Едни могат да бъдат изключително градивни и в същото време изключително опасни, ако не успяваме да овладеем поведението, което е “закачено” за тях - например гняв, агресия, ярост.

Да, това е възможно! Обикновено това е един от механизмите на психосоматогенезиса - тази сложна дума показва как се случват болестите, които имат за своя първопричина психо-емоционални фактори.

Най-общо това, което ни разболява, е желанието ни да контролираме емоциите си - нещо изключително вредно за организма и като физика, и като психика. Затова тялото ни реагира със сигнал - симптом и впоследствие болест.

Задържаният гняв например е способен буквално да ни изгори отвътре и да не можем да преглътнем дадена случка и най-вече липсата на съответна реакция от наша страна. “Предъвкваме” в ума си как е могло или как е трябвало да стане и това ни изяжда.

Страхът също има невероятен потенциал да създава здравословни проблеми. Най-вече, когато е генерализиран, а не конкретен. Защото, когато има конкретен повод за безпокойство, страхът се включва, за да ни пази. В противен случай създава стрес в организма и го държи „на щрек“ за нещо, което така и не се случва. Очакването за опасност държи тялото ни напрегнато, всички системи работят в режим „паника - бий се или бягай“, но де факто „мечка няма“. Тялото ни е мобилизирано в пълна готовност за битка и изтегля съпротивителните си сили от по-малко важни системи в този момент. Като например имунната система. Липсва конкретен повод за страх, конкретно препятствие за избягване или преборване. Съответно липсва и победа. А щом няма победа - няма и отпускане. И така стресът или генерализираната тревожност стават постоянни. Това няма как да не се отрази на здравето рано или късно.

Емоциите и чувствата са онова, което прави светът цветен, смислен, дълбок и широк! Те са естествен начин да комуникираме със средата и другите. Връзката ни с тях и разпознаването им освен емоционална интелигентност, e източник здраве. Не се лишавайте от тях! Опознайте ги и ги използвайте! Те помагат.

А за подобряване на когнитивните функции и фокуса може да изберете от категорията с продукти за памет и концентрация в онлайн аптека BENU. В случай, че не сте сигурни кой продукт да изберете, има възможност да се свържете онлайн с магистър-фармацевт

  • Статии

Препоръчани продукти

Препоръчани продукти

Цитизин таблетки за памет и концентрация 250мг х 30

В наличност

19,09 лв

Цитизин сироп за памет и концентрация 100мг/мл 50мл

В наличност

18,19 лв

Брейн бустер флакон за подобряване на мозъчната дейност 250мл

В наличност

55,49 лв

Брейн актив капсули х 30 natura therapy

В наличност

44,19 лв


Оценка

Оценка

Бъдете първият, който ще оцени тази статия.

Моля, оставете ново мнение

Какво мислите за тази статия?

1-5

1 2 3 4 5




Компанията си запазва правото да премахва неуместни коментари.