Поръчай с безплатна доставка в периода 23.04-26.04
Потребител



Количка

Вашата количка е празна.

ЧЕСТО ЗАДАВАНИ ВЪПРОСИ

Като твой доверен здравен експерт, ние от BENU искаме да помогнем на тялото ти да се подготви за всеки сезон и с тази цел редовно публикуваме статии с ценно здравно съдържание. Тук ще намериш и отговори на често задавани въпроси и препоръки за твоето здраве и здравето на цялото семейство. Разгледай всички теми и въпроси, а ако има нещо допълнително, което те интересува – свържи се с нас и ние с удоволствие ще създадем полезно за теб съдържание!

  • Алерголог: при състояния като сенна хрема, хранителни алергии и непоносимост, екзема, псориазис, астма и някои видове инфекции на синусите и ушите, наред с други;
  • Андролог: при мъжки репродуктивни проблеми и сексуална дисфункция;
  • Гастроентеролог: за болестите на органите на храносмилането
  • Геронтолог: при болни в напреднала и старческа възраст;
  • Гинеколог: при състояния свързани с женската репродуктивна система;
  • Хематолог: при заболяванията на кръвта и кръвотворните органи;
  • Хепатолог: при проблеми с черния дроб и жлъчните пътища;
  • Дерматолог: при болестите на кожата;
  • Кардиолог: при сърдечносъдови заболявания и кръвообращението.
  • Мамолог: при лечение на млечната жлеза;
  • Невролог: при нервни болести;
  • Нефролог: при заболявания на бъбреците;
  • Онколог: при онкологични заболявания;
  • Оториноларинголог (УНГ): при болести на ухото, носа, придатъчните носни кухини, гърлото и гълтача;
  • Педиатър: при нужда от грижа за бебета, деца и юноши;
  • Проктолог: при заболявания на ректума, ануса и целия стомашно-чревен тракт;
  • Пулмолог: при болести на дихателните органи;
  • Сексолог: при разстройства, свързани с полова дейност и полово общуване
  • Токсиколог: при лечение на организмите, засегнати от вредни или отровни вещества;
  • Уролог: при болести на пикочопроводната система, а при мъжете – и на половите органи;
  • Флеболог: при венозни заболявания;
  • Ендокринолог: при заболяванията на ендокринната система.

Всяка календарна година в периода от 1 до 30 юни и от 1 до 31 декември здравноосигурените лица могат да променят избора си на общопрактикуващ лекар. Извън тези срокове смяната на личния лекар е възможна единствено при наличието на определени хипотези, като смяна на настоящия адрес на лицето или прекратяване на договора на личния лекар с РЗОК, и др.

Формуляра за избор на общопрактикуващ лекар може да изтеглите от сайта на НЗОК – www.nhif.bg - рубрика „За граждани“ - „Регистрационни форми за избор на общопрактикуващ лекар“. Може да се обърнеш и към РЗОК, където оказват пълно съдействие на обърнали се към тях здравноосигурени лица при избора на нов лекар и им предоставят информация за общопрактикуващите лекари, които са сключили договор с НЗОК в съответния здравен район.

Няма ограничения в броя на ползваните направления през годината за консултация със специалист. Лекуващият лекар, обаче е този, който преценява необходимостта от издаване на направление за прегледи и изследвания, съобразно състоянието на пациента. Личният лекар може да издаде направление за консултация или съвместно лечение към всеки специалист, но не и към лекар със същата специалност, към когото вече е издал направление преди изтичането на сроковете на първоначално издаденото.

Размерът на здравноосигурителната вноска се определя със Закона за бюджета на Националната здравноосигурителна каса, като процент от дохода, върху който се дължат вноските. Размерът на задължителната здравноосигурителна вноска за 2024 г. е 8%. Разпределението на здравноосигурителните вноски между осигуряващия и осигурения е в съотношение 60 към 40 или 4,8% за сметка на осигуряващия и 3,2% за сметка на осигурения. За самоосигуряващите се хора вноската е изцяло за тяхна сметка. Задължение сами да я внасят имат и хората, които нямат трудови или приравнени на тях доходи и не са самоосигуряващи се лица.

Здравноосигурителните права на гражданите, които се осигуряват за своя сметка се прекъсват, ако не са внесени повече от три месечни здравноосигурителни вноски за период от 36 месеца. Периодът се брои до началото на месеца, предхождащ месеца, в който на лицето е оказана медицинска помощ, платена от Националната здравноосигурителна каса.

Ако си български гражданин и пребиваваш в чужбина повече от 183 дни през една календарна година, можеш да не внасяш здравноосигурителни вноски в България. За да възстановиш здравноосигурителните си права и задължения при връщане в България, подай „Заявление за завръщане в страната“ в Националната агенция за приходите. Със заявлението трябва да представиш и документи, доказващи че си бил в чужбина повече от 183 дни през една календарна година.

Не трябва да се допуска, че личният лекар трябва да е на разположение денонощно. Много лекарски практики, обаче, са организирали наблюдението на пациентите си чрез сключени договори с медицински центрове или отделения за неотложна помощ.

Винаги, когато имаш оплаквания, можеш да се обърнеш към твоя личен лекар. Относно честотата на профилактичните прегледи – тя е регламентирана в Националния рамков договор.

Дали имаш право и колко вторични прегледа са необходими, преценява лекуващият лекар. Медицинското направление за консултация или провеждане на съвместно лечение, което е издал личният лекар към специалист е валидно до 30 календарни дни от издаването му. Специалистът определя колко вторични прегледа да извърши, като броят на прегледите се определя в рамките на 30 дни от извършването на първичния преглед при него, в зависимост от необходимостта на провежданото лечение. Когато не са изминали 30 дни от първичния преглед, не е необходимо да вземеш ново направление от личния лекар.

Трябва да подадеш молба-декларация до директора на районната здравноосигурителна каса, на чиято територия осъществява дейността си постоянно избраният личен лекар. Изгубената книжка се обявява за невалидна от директора на РЗОК, а Вие заплащате стойността на новата книжка – 4.32 лв., за което от РЗОК Ви издават документ. След представяне на документа за закупена здравноосигурителна книжка, получаваш от РЗОК нова книжка и протокол по образец, като в 3-дневен срок представяш книжката на личния лекар за заверка. В повечето случаи, с подаване на заявлението и заплащането на сумата за изгубената здравноосигурителна книжка, я получаваш веднага. Към момента няма възможност за онлайн издаване на изгубена здравноосигурителна книжка.