Болки в ушите при децата

БОЛКИ В УШИТЕ ПРИ ДЕЦАТА

 Лилия Николова

д-р Лилия Николова, педиатър

icon2

viber_image_2023-03-07_15-48-54-044

image3

Какво да направим при болки в ухото при дете? Как правилно да поддържаме ушната хигиена при децата? Отит при дете - колко чест може да е?

 

Неразположенията в областта на ушите са чести за сезона. Особено при децата - т. нар. отит на плувеца. Характеризират се с остра болка, обикновено в едното ухо, вечер преди лягане, след ден на море или на басейн.

Родителите са много притеснени, тъй като състоянието се преживява драматично от страна на детето особено когато се случва за първи път.

Болката в ухото е доста силна, с внезапно начало и децата реагират бурно на нея. Появата на това неразположение, най-често се дължи на бактериални или гъбични инфекции на външния слухов канал. Затова басейните носят значително по-голям риск, отколкото морето например.

 image1  Какво да направим при болки в ухото при дете?

  • На първо място, да запазете спокойствие. Както всичко, свързано с детското здраве, паниката може само да усложни положението. Макар да е неприятна, ушната болка не е толкова опасна и при първите симптоми има много какво да направим.
  • Да оценим състоянието. Понякога децата реагират много остро и на заглъхване или на дребни неразположения. Добре е да се опитаме да докоснем и да притиснем леко изпъкналата част на ухото навътре към ушния канал. Ако се касае за инфекция - реакцията е мигновена.
  • Да огледаме добре ухото за външни рани, да се види дали не е наранена тъпанчевата мембрана, ако детето е падало или се е ударило например, ако е мушкало нещо в ухото си, което да доведе до перфорация. Ако имаме съмнения, че може да се касае за това, посещението при педиатър или спешен УНГ център е задължително. В тези ситуации не се поставят каквито и да било капки или медикаменти, тъй като това може да внесе инфекцията навътре до средното ухо и да се задълбочи състоянието.
  • Ако не се касае за травма и детето не съобщава за такава, добре е да имаме в домашната си аптечка капки за уши с противовъзпалителен и локален анестетичен ефект за уши. Както казахме, симптомите често се развиват вечер и бързите мерки са важни.
  • Начинът, по който се поставят капките, има значение. Детето трябва да е легнало на една страна - ако го боли дясното ухо - на лявата - и да се издърпа леко ухото назад и нагоре, така че каналът да се отвори и капките да попаднат, където трябва. След това е необходимо да се постои в тази поза за една-две минути, за да не изтече разтворът. Капки се слагат само в ухото, което има симптоми, не е необходимо да се слага и в двете.

bolka-v-ushite-pri-dete

Състоянието е бързопреходно и се овладява сравнително лесно с посочените мерки. След първия или втория прием на капките децата се успокояват и често не се налага да се предприемат допълнителни мерки. Ако не се овладее състоянието така, практиката е да се предпише локално антибиотично или противогъбично лечение.

Ако не разполагаме с капки за уши, парацетамолов или по-добре ибупрофенов препарат за перорална употреба обикновено успокоява детето. Добре е при поява на болка в ушите и при предприето лечение, известно време ухото да не се мокри, за да не се компрометира процеса по оздравяване и да не се внесат допълнително патогени. През този период детето може да тича, да играе, не се налага никакво ограничение на движението и дейностите му.

 image5  Как правилно да поддържаме ушната хигиена при децата?

Почистването с клечки за уши не е правилно. Това може да внесе ушна кал навътре, да нарани ушния канал и да е предпоставка за развитието на инфекция с усложнения.

Децата нямат нужда от почистване. Ушната кал има защитен ефект, нейният смисъл е навътре в ухото да не навлизат различни патогени, вода или други замърсители.

Децата не образуват такова количество ушна кал, с което ухото да не може да се самоочисти. Власинките в ушния канал спомагат този процес. Децата много добре се справят и сами с това. С клечки за уши може да се почисти само по външната ушна мида. Най-добре е само да се подсушава добре с хавлиена кърпа.

image3  Отит при дете - колко чест може да е?

Обикновено във възрастта между 2 и 5 години, децата се сблъскват с поне една ушна инфекция годишно. Като рисков фактор, когато няма налице травма, са басейните.

Повече от 2-3 ушни инфекции на година означават, че проблемът хронифицира и се изисква щателно проследяване и диагностика от специалист - оториноларинголог - УНГ. Понякога децата съобщават или родителите забелязват намаляване на слуха. Това също е важно веднага да се адресира до тесен специалист. Може да се наложат серия от мерки, включително оперативни. Консервативният подход предполага изчакване и наблюдение, а оценката за нуждата от хирургическа интервенция е важно да се направи прецизно и след серия от специализирани изследвания и снимки.

В онлайн аптека BENU може да посетите специалната категория “Проблем с ушите”, в която ще откриете редица полезни решения. Ако не сте сигурни кой продукт да изберете, не се колебайте да потърсите онлайн нашия магистър-фармацевт за съвет.

  • Статии

15 минути за четене


Препоръчани продукти

Препоръчани продукти

Отипакс солуцио при възпаление на ушите 15мл

В наличност

7,59 лв

А-церумен капки за уши за ушна хигиена  2мл х 10

В наличност

21,19 лв

Аудиспрей  джуниър за почистване на ушите 25мл

Изчерпано

12,39 лв

Аудиспрей за възрастни за почистване на ушите 50мл

В наличност

14,79 лв


Оценка

Оценка

Бъдете първият, който ще оцени тази статия.

Моля, оставете ново мнение

Какво мислите за тази статия?

1-5

1 2 3 4 5




Компанията си запазва правото да премахва неуместни коментари.