Кърлежи – какво е добре да знаете за тях

КЪРЛЕЖИ – КАКВО Е ДОБРЕ ДА ЗНАЕТЕ ЗА ТЯХ

Теа Александрова

 

д-р Теа Александрова 

icon2

image5

35589

35373

image2

52621

Как да разпознаем кърлежите? Какво представлява кърлежът? Как да предпазим децата от кърлежи? Навременни мерки при ухапване от кърлеж Какво да правите след изваждане на кърлежа? Инкубационен период след ухапване от кърлеж

Ухапванията от кърлежи стават все по-чести. Особено за родителите и децата това води до доста тревоги в така дълго чаканото време навън сред природата. Решението обаче не е да избягвате разходките на открито, а да се опитате да се информирате за вариантите за предпазване и за вариантите за вадене на кърлежите.

image1  Как да разпознаем кърлежите?

На вид тези кръвопийци не са страшни, приличат на малки паячета, но ако се загледате, ще забележите, че си имат хоботче, от което пият кръвта. На усещане са като коричка на раничка.

Не ги бъркайте с бенки, люспички или други временни явления. Разликата често е в това, че наред с тъмната точица се виждат и крачета.

При кърлежите едно е сигурно – забият ли се, размерът им започва да пораства, заради увеличаването на количеството изпита кръв. Когато кърлежът е забит, главичката му не се вижда, затова се ориентираме по крачетата и телцето. Има малки кърлежи - нимфи и по-големи, а разнообразието е голямо.

image5  Какво представлява кърлежът?

Кърлежът е паразит. В света има около 870 вида кърлежи - малки, кръвосмучещи, паразитиращи арахниди. За да оцеляват и да се възпроизвеждат, им е необходим животински гостоприемник.

Жизненият цикъл на кърлежа се състои от четири различни стадия на развитие: яйце, ларва, нимфа, възрастна форма. Ларвите, нимфите и възрастните форми имат нужда да се хранят с кръв и всички те паразитират по кучета и по хора.

Те са преносители на инфекции като най-широко разпространени в България са лаймска болест, марсилска треска, ку-треска и конго-кримска хеморагична треска.

kak-da-predpazim-ot-karlezhi-detsata

image3  Как да предпазим децата от кърлежи?

Изградете си навик, особено през пролетно-летния сезон, винаги да преглеждате тялото на детето след прибиране вкъщи. Дори и да не сте ходили по необезпаразитени зелени площи, кърлежите могат да бъдат пренесени от птици, да паднат от дърво, да бъдат носени от вятъра. Действително дебнат отвсякъде, затова редовният обстоен преглед на детето е най-голямата превенция.

Важно е кърлежът да бъде изваден възможно най-скоро, затова бързото откриване е най-важният фактор. Използването на подходящи за възрастта спрейове и препарати за превенция е мярка, която може да заблуди кърлежа, макар по-големият индикатор за него да е топлината на тялото ни, а не толкова миризмата. Затова основното превантивно средство са дългите стегнати дрехи, които за лятото никак не са удобни. Ето защо освен за превенция, трябва да помислим и за начини за справяне.

Къде се забиват най-често кърлежите?

Те обичат топлите части на тялото, но не само. Основно могат да се открият по врата, зад ушите, по главата, зад коленете, на сгъвките или гънките на тялото, по меките тъкани, под мишниците.

image7 Навременни мерки при ухапване от кърлеж

Колкото по-рано се открие кърлежът след забиването му, толкова повече намаляват шансовете от заразяване. Основните страхове по нашите географски ширини са от заразяване с лаймска болест. Но дори и в случаите на заразен кърлеж може да се избегне заразяване на гостоприемника, ако кърлежът се отстрани навреме. Смята се, че при изваждане на кърлежа до 72 часа след забиване в кожата е напълно възможно нацяло да се избегне заразяване.

Намерили сме кърлеж – и сега накъде?

Най-важно е да запазите спокойствие. Наистина. Поемете дъх, кажете на глас (или наум), че всичко ще е наред и преминете към отстраняването му. Не е страшно и не е трудно.

Има два приети начина от Световната здравна организация за отстраняване на кърлеж.

Единият е с много тънка медицинска пинсета той да се издърпа нагоре с едно постоянно, плавно движения. Без въртене - право навън.

Вторият установен начин на изваждане на кърлеж е със специален инструмент, създаден за тази цел. Може да срещнете два типа такъв инструменти. Единият тип такива инструменти хващат като с примка кърлежа и плавно го изтеглят - удобството е, че могат да отстранят дори най-малките нимфи. Другият вид изглежда като малка двувърха шпатула (подобна на инструмент за изрязване на кожички) и отново служи за изтегляне на кърлежа.

Ако не се чувствате уверени, по-добре е се обърнете към лекар. Имайте предвид, че в България изваждането на кърлеж не е от спешен характер, затова посещението на спешен център за тази процедура не винаги е най-доброто решение. Личният Ви лекар би Ви насочил най-добре, според района, в който се намирате.

kakvo-da-pravite-sled-uhapvane-ot-karlezh

image2 Какво да правите след изваждане на кърлежа?

Важно е, когато отстраняване, да дезинфекцирате и почистите мястото, където е бил забит кърлежът.

Наблюдавай мястото в следващия месец и споделете с Вашия лекар, ако покаже признаци на инфекция или раздразнение..

При изваждане на кърлежа често може да се случи част от него да остане в кожата. Не бързайте да се паникьосвате. Тялото има самопочистващ механизъм, който може да се справи с това. Точно както, когато се забие трънче. Превантивното антибиотично лечение не е препоръчително.

52621 Инкубационен период след ухапване от кърлеж

Обикновено се наблюдава около 30 дни след установяване и изваждане на кърлеж за нетипични промени в здравословното състояние на детето, обриви, рязко повишаване на температура и отпадналост. Изследването на кърлеж в България е възможно само в София, но не всички медицински специалисти го препоръчват. Дори и заразени кърлежи могат да не доведат до заразяване на гостоприемника, ако се извадят навреме. Затова е достатъчно да изследвате детето 30 дни след ухапването.

Митове и легенди

Мазане с олио, побутване с лъжица, въртене обратно на часовниковата стрелка и така нататък отдавна са отречени като правилни подходи. Причината е в това, че когато кърлежът се „стресира“, може да повърне кръв и тогава шансовете за заразяване рязко се увеличават. Затова е важно да сме прецизни, внимателни и бързи в действията си.

В онлайн аптека BENU ви предлагаме разнообразие от репеленти и продукти за предпазване от кърлежи и други насекоми. Освен това при нас можете да откриете продукти за дезинфекция и успокояване на кожата след ухапване.

  • Статии

Препоръчани продукти

Препоръчани продукти

Ексалер спрей 150мл

В наличност

56,39 лв

Псило-балсам гел  при алергии 1% 50г

В наличност

16,09 лв

Бочко Мулти Протект лосион с масло лимон против насекоми и кърлежи 120 мл

  • Отстъпка 15 %

Изчерпано

8,39 лв 7,13 лв

Ексалер спрей 75мл

В наличност

33,89 лв


Оценка

Оценка

Бъдете първият, който ще оцени тази статия.

Моля, оставете ново мнение

Какво мислите за тази статия?

1-5

1 2 3 4 5




Компанията си запазва правото да премахва неуместни коментари.