Кога и как да даваме витамини на децата?

КОГА И КАК ДА ДАВАМЕ ВИТАМИНИ НА ДЕЦАТА?

Съвети за избор на детски витамини

Един от често срещаните въпроси от страна на майките е “Трябва ли да давам витамини на детето си?” Обикновено, ако детето ви се храни здравословно и балансирано, би трябвало да си набавя необходимите витамини и минерали от храната. По една или друга причина обаче някои деца може да имат нужда от допълнителен прием на витамини под формата на добавка към храненето. Най-добре е да се консултирате с вашия педиатър или лекар какви витамини да давате на вашето мъниче. 

В тази статия ще разгледаме кога и какви витамини е добре да получава детето. 

Как може детето да си набавя необходимите витамини и минерали?
Разбира се, най-добрият метод за набавяне на препоръчителните витамини и минерали е здравословното хранене. За целта е добре детето да има разнообразно меню, включващо храни от петте хранителни групи: 

  • Зеленчуци
  • Плодове
  • Зърнени храни - киноа, лимец, пълнозърнеста пшеница, овес, ориз, пълнозърнест хляб и паста
  • Млечни продукти - кисело мляко, сирене и мляко или немлечни млека с добавен калций
  • Месо, риба, пилешко месо, яйца, тофу, бобови растения (грах, боб, леща, нахут и др.), ядки и семена.

Причината да препоръчваме наблягането на здравословния хранителния режим, е че чрез него организмът усвоява най-добре необходимите вещества. Въпреки това, за да съществуват мултивитамините и добавките за деца, си има причина.  

detski-vitamini

В кои случаи децата имат нужда от витамини като добавка?
Като родители е добре да се грижим за това децата ни да имат разнообразно и здравословно хранене, да следим какви са хранителните им навици и да се опитаме да ограничим онези, които им вредят. Понякога това не е толкова лесно постижимо. Особено когато нямаме възможност да определяме всичко, което детето ще приема през деня. 

Педиатрите препоръчват допълнително обогатяване на детското меню с витамини като добавка към храненето най-вече, когато:

  • детето е придирчиво към храната; 
  • детето пропуска да се храни с определена група храни;
  • детето не приема достатъчно млечни продукти или месо;
  • детето се храни само или основно с веганска храна;
  • консумира нездравословна храна;
  • при определени медицински състояния, които възпрепятстват правилното усвояване на витамините чрез храната, която се приема;
  • при определен режим на хранене поради алергия или друго здравословни проблеми.

 
Как да изберете подходящи детски витамини?
Мултивитамините за деца обикновено съдържат необходимата дневна доза витамини и минерали. Сред тях са A, C, D, K, витамините от група B, желязо и калций. Въпреки това препоръчваме да проучите съдържанието на продуктите, преди да направите своя избор. Не всички мултивитамини на пазара съдържат пълния комплекс от витамини и минерали. Също така детето ви може да има нужда от определени витамини, затова е добре да знаете и кои витамини са важни за развитието на детето и за какво допринасят. 

Важни витамини и минерали за децата

Витамин А
Този витамин е полезен за зрението и кожата, както и за развитието на детето. Той подпомага имунната система и възстановителните процеси в организма. 

Кои храни са богати на витамин А?
Ако искате да обогатите детското меню с витамин А, давайте на детето си храни, включващи месо, яйца, мляко, оранжеви плодове и зеленчуци. 
 
Витамин В1 (тиамин) и витамин В2 (рибофлавин)
Витамин B1 е полезен за правилното функциониране на нервната система и мускулите. Витамините B1 и B2 допринасят за освобождаването на енергия от храните, които детето приема. 

Кои храни са богати на витамин B1 и B2?
Включете в храненето на детето следните продукти, които ще му предоставят витамин B1: риба, месо, пълнозърнести храни. Богати храни на витамин B2 са киселото мляко, пълномасленото мляко, пълнозърнестият хляб и зърнените храни.    
 
Витамин В3 (ниацин) 
Витаминът B3 предпазва кожата от слънчевите лъчи, помага за функционирането на нервната система и здравето на кожата. 

Кои храни са богати на витамин B3?
Богати на витамин B3 храни са месото, рибата, ядките, боб, леща и плодовете като банани и нектарини.
 
Витамин В6 (пиридоксин)
Този витамин играе важна роля за производството на червени кръвни клетки, както и за здравето на мозъка.

Кои храни са богати на витамин B6? 
Богати на този витамин храни са месо, риба, пълнозърнести храни, шамфъстък, семена и зеленчуци като картофи, тиква, спанак, зелен фасул, авокадо, както и манго, сушени кайсии и банани.
 
Витамин В12 (кобаламин)
Той стимулира производството на червени кръвни клетки, стимулира растежа, подобрява паметта и предотвратява анемията. 

Кои храни са богати на витамин B12?
За да си набави повече от него, детето е добре да консумира месо, риба, яйца, мляко, кисело мляко, швейцарско сирене и хранителна мая, както и някои обогатени зърнени закуски и соево мляко. 
  
Витамин С (аскорбинова киселина)
Този витамин помага за общото здраве и енергия, също така подпомага борбата с инфекции, поддържа костите и зъбите и помага за усвояване на желязото. 

Кои храни са богати на витамин C?
Плодовете (най-вече цитрусовите) и зеленчуците са естествен източник на витамин C. Имайте предвид, че при готвене неговото съдържание може да се изгуби от храната. 
 
Витамин D
Този витамин подпомага имунната система, допринася за усвояването на калция и за поддържането на костната система. 

Кои храни са богати на витамин D?
Слънцето е нашият основен източник на витамин D, също както и храни като мазни риби, яйчните жълтъци, маслото и маргарина.
 
Витамин Е
Витамин Е се приема за здрава кожа и очи и за поддържането на имунната система. 

Кои храни са богати на витамин Е?
Храните, които са богати на витамин E, са ядки, сладки картофи,  къпини, киви, кайсии, малини и яйца. 
 
Витамин К
Този витамин допринася за съсирването на кръвта и помага за нормалната минерализация на костите.

Кои храни са богати на витамин К?
Богатите на витамин К са зеленчуци като броколи, зеле, зелеви листа, маруля, магданоз и спанак, а също и от плодовете киви, авокадо, боровинки, сини сливи, нар, яйца, боб и соя.

koga-da-davame-vitamini-na-detsata

Минерали

Калций
Калцият е полезен за изграждането на здрави кости и зъби. Тъй като детето расте и се развива, то има нужда от този минерал. 

Кои храни са богати на калций?
Млечните продукти и рибата са богати на калций, също както и зеленчуците като спанак и зеле, бобът, лещата и ядки като бадеми, сусам и чиа. 

Желязо
Желязото е полезно за здравето на мозъка и кръвта и за пренасянето на кислород в организма. 

Кои храни са богати на желязо?
За да осигурите необходимата доза желязо за детето си, може да включите в менюто му месо, черен дроб, морски дарове, боб, тофу, яйчни жълтъци, сушени кайсии, стафиди, спанак, и пълнозърнест хляб. 
 
Цинк

Цинкът е важен за растежа, заздравяването на рани и здравата имунна система.

Кои храни са богати на цинк?
Храните, богати на цинк, включват месо, морски дарове, мляко, семена, яйца, нахут, леща, тофу и пълнозърнести зърнени храни. 
  
Магнезий
Магнезият стимулира правилното функциониране на мускулите и нервите. Също така той помага за здравата имунна система и поддържането на здрави кости.

Кои храни са богати на магнезий?
Богатите на магнезий храни са зелените зеленчуци (броколи и спанак), грах, зеле, аспержи, зелен фасул, смокини, авокадо, банани, ядки и семена, бобови растения и морски дарове. 


Съвети при даване на витамини на деца:

Дръжте опаковката далеч от децата, за да нямат достъп до нея. Голяма част от детските витамини са с приятен, сладък вкус и може да ги приемат като бонбони. 
Ако детето приема лекарства, консултирайте се с лекар или педиатър по какъв начин и с кои витамини е добре да се комбинират.
В случай, че детето не иска да приема витамините си, може да изберете дъвчащи таблетки и желирани мултивитамини. 

Витамините и минералите са от съществено значение за доброто здраве и развитие на всяко дете. Уверете се, че вашето мъниче получава възможно най-добрата балансирана храна и изберете подходящите продукти, с които да подкрепите неговия режим. 

В онлайн аптека BENU ще намерите широка гама от детски витамини и продукти за имунитет за деца. Ако имате нужда от съвет, може да се консултирате онлайн с нашия магистър-фармацевт.  
 

  • Статии


Оценка

Оценка

Бъдете първият, който ще оцени тази статия.

Моля, оставете ново мнение

Какво мислите за тази статия?

1-5

1 2 3 4 5




Компанията си запазва правото да премахва неуместни коментари.