Простатата

ПРОСТАТАТА

 

д-р Васил Василев – уролог

icon2

viber_image_2023-03-07_15-48-54-044

image2

За простатата На какво да обърнем внимание Преглед и профилактика

 

 image1Какво е важно да знаем за простатата

Простатата е част от мъжката полова система и представлява плътно тяло с формата на кестен. Изградена е от две части – жлезна и мускулна. Разположена е под пикочния мехур. През нея преминава уретрата. Простатата участва в образуването на спермата, като произвежда безцветна течност, която „активира“ сперматозоидите. При еякулация мускулатурата се съкращава и изстисква съдържимото на жлезите в пикочния канал, където се присъединява към излизащата от изхвърлящите канали семенна течност.

След определена възраст (35-40 г.), простатата започва постепенно да уголемява размерите си. Това е хормонално и генетично обусловено. Случва се при всички мъже и е свързано с процеса на стареене на тялото. Около 50-57% от мъжете над 50 години вече имат увеличена простата.

Процесът на уголемяване на простатата се нарича Доброкачествена простатна хиперплазия (ДПХ).

Важно е да знаем, че този процес може да не даде никакви симптоми и да не наруши качеството на живот на мъжа. В такива случаи е достатъчно да се наблюдава активно развитието и динамиката на този процес, без да се включва лечение. 

Кои са най-често срещаните болести, засягащи простатата

Най-общо болестите на простатата се делят на възпалителни – простатити, доброкачествени и злокачествени заболявания.

Към доброкачествените спада ДПХ, а към злокачествените – рак на простатата.

Това е и най-честото раково заболяване при мъжете. Представлява малък възел в самата жлеза. Състои се от туморни клетки, които започват да се делят и да нарастват. Често протича без никакви специфични оплаквания или със симптоми, подобни на тези при уголемяване на жлезата.

Пълното излекуване на рака на простатата е възможно само в началните стадии – чрез медикаментозно, хормонално, лъчелечение или хирургично.

ДПХ и ракът на простатата са две различни болести, които могат да протичат едновременно в един и същи човек, в една и съща жлеза. Увеличената простата не води до рак, а при рак не е задължително да има уголемена жлеза. Симптомите и при двете заболявания са сходни.

блог-простата

 image5На какво да обърнем внимание

Понякога уголемяването на простатата може да е съпътствано от симптоми и това да влошава качеството на живот на мъжа. Дължат се на притискане на уретрата и промените в пикочния мехур. В такива случаи е важно да се посети лекар при първа възможност.

Симптомите се изразяват в затруднено и проблемно уриниране, като най-често биват:

  • Забавено начало на уринирането и напъни по време на уриниране;
  • Поява на тънка струя и/или слаба струя при уриниране;
  • Прекъсване на струята и/или удължено време за уриниране;
  • Неволно изпускане на урина и/или отделяне на капки урина след приключване на уринирането;
  • Остатъчна урина в пикочния мехур – след уриниране пациентът има чувството за непълно изпразване на мехура;
  • Неотложни позиви за уриниране;
  • Задръжка на урина – невъзможност за уриниране;
  • Често уриниране през деня (през интервал, по-кратък от два часа), през нощта (по няколко пъти) или през цялото денонощие;
  • В напреднал стадий, поради задръжка на урина в пикочния мехур, могат да възникнат усложнения (поява на камъни, чести инфекции), с последваща поява на болка ниско долу в таза и парене при уриниране.

 image2Какво включва прегледът на простатата

 

Прегледът се извършва от уролог.

В началото се снема анамнеза – специалистът се запознава с причината за посещението и симптомите, които пациентът има. Важно е да се даде подробна информация за това как протича уринирането, колко често, какви са усещанията по време на уринирането и др.

Изследва се туморният маркер PSA, чрез взимане на кръв от вена. Това е Простатно специфичен антиген, който служи за измерване на риска от рак на простатата.

Извършва се ехографски преглед на простатната жлеза. Той представлява основна част от прегледа, защото съвременните ехографски апарати позволяват лесно, безопасно и безболезнено да се определят размерите, формата и консистенцията на простатата.

При нужда може да се извърши ректално туширане, с помощта на което лекарят опипва простатата. Това е единственият метод, който позволява на уролога, чрез тактилност, да усети простатата и да определи нейната плътност, подвижност и консистенция. Понякога рак на простатата може да се открие само при туширане, чрез напипване на уплътнен участък.

Нужно ли е лечение при наличие на симптоми

След извършен преглед, в зависимост от симптомите, тяхната тежест, наличните усложнения и големината на жлезата, специалистът може да назначи различен метод на лечение. Най-общо методите се делят на активно наблюдение, медикаментозно и оперативно лечение. 

Активно наблюдение се предприема при леко изразени симптоми, които не влошават качеството на живот. То включва периодични прегледи и изследвания, обучение на пациента - какво да следи, какви навици да промени, какви правила да спазва и прочее.

Медикаментозното лечение се включва за облекчаване на симптомите и подобряване качеството на живот. Най-често се използват алфа – 1 блокери, инхибитори на 5-алфа редуктазата, анти-мускаринови препарати.

Оперативно лечение се препоръчва в случаите, в които има:

  • Симптоми, които се влошават, въпреки медикаментозното лечение;
  • Поява на усложнения от ДПХ;
  • Неспособност за уриниране;
  • Камъни в пикочния мехур или бъбречна недостатъчност;
  • Чести рецидивиращи инфекции или кървене;
  • Странични ефекти, налагащи спиране на медикаментозното лечение.

Каква е профилактиката

При ДПХ профилактиката цели активно проследяване.

При рака на простатата профилактиката цели ранно диагностициране и навременно започване на активно лечение. Тази профилактика се изразя в ежегоден профилактичен преглед след 50-годишна възраст, съчетан с кръвно изследване на туморния маркер PSA. Тази комбинация е напълно достатъчна и сигурна за навременно и ефективно проследяване и диагностициране на заболяванията.

В онлайн аптека BENU ще окриете витамини и добавки, които до подпомогнат здравето на вашата простата.

  • Статии


Оценка

Оценка

Бъдете първият, който ще оцени тази статия.

Моля, оставете ново мнение

Какво мислите за тази статия?

1-5

1 2 3 4 5




Компанията си запазва правото да премахва неуместни коментари.