Сънят при бебето през първата година

СЪНЯТ ПРИ БЕБЕТО ПРЕЗ ПЪРВАТА ГОДИНА

 

Рада Стефанова Рада Стефанова, сертифициран консултант по детски сън, педагог и майка на 3 деца

icon2

viber_image_2023-03-07_15-48-54-044

image2

За будуването Стълбица на безсъние Как да четем нормите

 

Будуването от 0 до 12м - таблици и норми, защо, кога и как да ги четем?

Да се сдобием с бебе е едно от най-прекрасните и в същото време трудни и объркващи неща, които могат да ни се случат в този живот. И ако за някои от нещата, които се случват около появата на новия човек има много информация, то за други тя далеч не е толкова много или е толкова разнообразна и така поднесена, че човек повече се обърква, отколкото да се ориентира в нея. Точно това се случва и с информацията за това как спи и будува бебето след раждането - ако има достатъчно такава, то твърде често тя е прекалено сложна и ужасно объркваща за нас и вместо да ни помогне да се справим с проблемите, понякога ни създава допълнителни такива.

Затова, тук ще разгледаме един от основните аспекти, свързани с развитието на бебето и по-точно неговото будуване и как то се развива, заедно с детето.

И така, когато си говорим за будуването на детето, попадаме на едни таблици и графики, в които са написани възраст и часове будуване за съответния етап, но често не са достатъчно ясни и разбираеми.

В стълбицата по-долу можете да проследите процесът в неговото развитие.  

бебе

 image1Какво ни показва стълбицата

Започваме с основното - тя показва как се променя будуването между дремките на детето и горе-долу през какъв интервал то би трябвало да има нужда от сън през деня. Както се вижда, новородените имат нужда да спят само след няма и час будуване, докато децата на годинка, вече могат да издържат и 4:30 ч. Това е стълбица, по която, постепенно се изкачва детето, като поетапно увеличава височината на стъпалата.

Интервалите на будуване постепенно се променят - в началото се увеличават с по съвсем малко на месец, след което скоростта на увеличение на будуването сякаш се забързва, т.е. колкото по-голямо става детето, толкова по-бързо и с повече се увеличава и неговото будуване. Така, ако на един месец нашето бебе може да е будно по малко повече от час, на два месеца то вече може да будува с 10-15 мин. повече, на три - с още 15 минути повече, а на четири - вече може да издържа с цял половин час отгоре, т.е. ако на три месеца горната граница е била 1:35 ч., то на четири месеца, вече е 2:00 ч. Тази промяна показва, че тогава имаме скок и промяна в съня на бебето като цяло. След това, стълбицата отново върви равномерно, до около седми месец, откогато вече интервалите започват да растат по-бързо.

Дължината на интервалите е показател и за това на колко дремки би следвало да е детето - колкото са по-къси интервалите на будуване, толкова повече дремки ще има детето, колкото повече се увеличават интервалите, толкова повече намалява дневният сън и съответно броят на дремките. И така, следейки колко будува бебето ни, сравнително лесно може да преценим кога то ще направи преход към по-малко дремки. Да вземем за пример едно бебе на седем месеца, на 3 дремки, което постепенно започва да увеличава интервалите на будуване и започва да има 2 интервала от по 3 ч., когато направи и третия толкова, вероятно е време да направи прехода към 2 дремки. Когато същото това бебе, малко след годинката, започне да прави 2 интервала от по 4:30 ч., това обикновено означава, че вече е готово да направи преход и към една дрямка.

 image5Сега, след като знаем какво ни показва таблицата, е добре да обърнем внимание и на това, какво не ни показва тя

Това, което виждаме на изображението, всъщност е средноаритметичния сбор от едни статистически данни, които показват колко средно спят децата. Т.е. взети са голям брой деца и данните им колко будуват на определена възраст, всички данни са събрани, след което са разделени на броя деца и така се е получило едно усреднено число, обяснено по най-елементарния начин. Това означава, че реално в групата на изследваните е имало деца, които са будували много повече и много по-малко от средното и това за тях е било напълно нормално. Много е важно това винаги да се има предвид, самите интервали често могат да дават отклонения с по час, че и повече, за някои деца. Затова е важно да се помни, че различните таблици показват някаква усреднена норма, но тя не е задължително да отговаря на индивидуалните нужди на нашето дете и основен ориентир не са графиките, таблиците и нормите, а собственото ни дете и как се чувства то.

 image2Така стигаме до въпроса, кога и как да четем нормите като цяло?

Краткият отговор е, когато имаме проблем! Т.е. ако детето не спи добре, прави само кратки дремки, заспива трудно, буди се с плач, започва да става много рано, има нощни будувания, неспокоен сън и като цяло не се чувства добре, може да се окаже полезно да погледнем една такава графика и да проверим дали не изпускаме нещо, дали детето няма нужда от малко повече будуване или обратното - будува твърде много и се преуморява.

Има и още нещо, което е добре да съобразим и това са преходните периоди. Т.е. моментите, в които детето е преполовило съответната възраст и това обикновено е моментът, в който то вече ще може да прави интервали на бодърстване в долната граница за следващата възраст или изразено в цифри, ако бебето ни е на 6,5 месеца и нормата за сън на 6 месеца е 2:15-2:30 ч., а на 7 месеца е 2:45-3 ч., то нашето бебе на 6,5 месеца вече ще може да прави интервали от долната граница на нормата за следващия, седми месец, от 2:45 ч., без да се преуморява и вероятно поне един от интервалите му ще е толкова.

Сега остава само да си отговорим на въпроса кога нормите ни интересуват и кога не?

Както споменахме по-горе, нормите ни интересуват ако има нещо, което не е наред със съня и бодърстването на детето и ние усещаме, че то не се чувства добре. Ако всичко е наред и детето се чувства добре, заспива лесно и бързо, буди се спокойно и наспано, като цяло е в добро настроение и няма твърде много плач, не е нужно да си вкарвате излишен стрес, че нещо не е наред, когато всичко е нормално и се чувствате добре. Просто ако детето не отговаря на нормите в таблиците, но се чувства отлично, то е част от по-крайните числа в статистиката и това изобщо не е проблем.

  • Статии


Оценка

Оценка

Бъдете първият, който ще оцени тази статия.

Моля, оставете ново мнение

Какво мислите за тази статия?

1-5

1 2 3 4 5




Компанията си запазва правото да премахва неуместни коментари.