СЪВЕТИ ЗА ПРАВИЛНО КЪРМЕНЕ
д-р Жана Станева, педиатър, неонатолог и консултант по кърмене
Кърмата - най-добрият старт за детето | Колко често да кърмим бебето в началото? | Как да редувам гърдите по време на кърмене? | Достатъчна ли е кърмата ми? | Запушвания, болки, мастит | Хиперлактация |
Кърмата - най-добрият старт за детето
Кърмата предпазва от редица обществено-значими болести като алергии, усложнения при заболявания на сърдечно-съдовата, храносмилателната и ендокринната системи. Майчината кърма е най-доброто средство, с което можем да храним нашите деца в кърмаческа възраст. Тя не само е с уникален състав и отговаря на всички изисквания на детския организъм, но е и първата ваксина, която получават новородените бебета.
Кърмата подкрепя организма с хормони, с микроелементи, с растежни фактори. Белтъчният, мастният и водно-солевият състав на кърмата са съобразени с нуждите на бебето, така че да не обременяват храносмилателната система, да подкрепят физическото развитие, както и това на нервната система, имунната система, кръвотворната система, ендокринната система.
С помощта на кърмата бебето е предпазено от развитието на хиповитаминози, рахит и анемия. Кърмата е единствената детска храна, която натурално съдържа защитни фактори - имуноглоболини, лактоферини, интерферон, олигозахариди.
Тя предпазва бебето от развитието на допълнителни контаминации с бактерии, вируси и стомашно-чревни инфекции, опасни за ранната детска възраст.
Ранно засукване
За правилния старт на кърменето е от ключово значение то да започне максимално скоро след появата на бебето. Поставянето на гърда се препоръчва да се случи още в родилната зала. Ако това не е възможно, тогава се стремим, да стане при първия удобен за майката момент.
Сукателният рефлекс на бебето е развит и то е в състояние само да намери гърдата и да започне да суче, ако условията са подходящи. А те включват:
- топлинен комфорт,
- бебето да е подсушено,
- майката да е спокойна,
- в стаята да е тихо и затъмнено.
Многото хора, шумът и светлините обикновено възпрепятстват естественото закърмване. Ако раждането е протекло с отклонения от нормата и не е възможно ранното закърмване в родилна зала, това трябва да се случи поне до втория час след раждането.
Колко често да кърмим бебето в началото?
Най-краткият отговор на този въпрос е тогава, когато бебето пожелае да е на гърда. В началото това може да е на 30 минути, на час, на час и половина. Максималното времетраене между две кърмения през първите седмици, а в някои случаи и месеци, не трябва да е повече от 3 часа. Веднъж на денонощие е нормално бебето да прави малко по-дълга пауза – около 4 часа. Обикновено това се случва между 1-2 часа след полунощ, до към 5-6 часа сутринта.
В началото бебето не бива да стои дълго време на гърда - млечната жлеза не произвежда голямо количество кърма и повече от 5 до 10 минути на гърда може да доведе до дискомфортни усещания по ареолите и зърната на майката. С течение на времето бебето ще започне да изсуква повече кърма за по-кратко време, затова не се притеснявайте, ако през втория или третия месец кърменето Ви премине от 1 час на кърмене в 20 минути. Ако наддаването и напишканите, и нааканите пелени нямат промяна, значи просто бебето Ви расте и става по-ефективно в сукането.
В началото бебето не бива да стои дълго време на гърда - млечната жлеза не произвежда голямо количество кърма и повече от 5 до 10 минути на гърда може да доведе до дискомфортни усещания по ареолите и зърната на майката. С течение на времето бебето ще започне да изсуква повече кърма за по-кратко време, затова не се притеснявайте, ако през втория или третия месец кърменето Ви премине от 1 час на кърмене в 20 минути. Ако наддаването и напишканите, и нааканите пелени нямат промяна, значи просто бебето Ви расте и става по-ефективно в сукането.
Как да разберем, че бебето е гладно?
Бебето е гладно, когато движи устните си, раздвижва ръцете си, отваря и затваря очи. Ако при тези ранни сигнали се постави на гърда, то е готово да засуче веднага.
В началото бебето трябва да се храни минимум 8 пъти в денонощие, а понякога дори – 12. Ако не се буди за хранене, в началото е важно да се следят интервалите. Пропускът на хранене може да окаже негативен ефект върху темпа на развитие.
Режим по време кърмене?
Бебето се поставя на гърда винаги, когато поиска. По-честото сукане му дава възможност да усвои начина на хранене и да свикне с него. Това помага и на майката да се напасне към кърменето, както и да се установи производството на кърма.
Кърменето на поискване дава възможност и на майката, и на бебето да се научат да усещат процеса и да станат едно цяло.
Кога слиза кърмата?
Много често задаван въпрос, на който всяка майка трябва да обърне внимание, преди да постъпи в болницата за раждане. През първите дни след появата на бебето не се очаква жлезата да произвежда големи количества кърма. Обикновено това става след третия ден, когато се случва и така наречената лактационна криза, за която ще поговорим малко по-надолу.
Междувременно в началото на бебето са му достатъчни количества с размер на грахово зърно коластра, която е изключително хранителна и предвидена от природата именно за първите дни живот. Спадът на тегло тогава е също очакван, поради адаптацията на бебето във външната суха среда, имайки предвид, че то идва от вода.
Сучейки бебето освобождава млечните канали от всички натрупани по време на бременността клетки и секрети. Когато започне процесът на производство на кърма, тогава ще е по-лесно за малкото да я изсуква, тъй като каналите ще са проходими.
Ако бебето не се поставя редовно на гърда, тогава може да се получи препълване на гърдите и трудно облекчение.
Ще наблегнем отново на това, че е важно бебето да суче често, за да усвоява уменията, които ще са му необходими в следващите месеци. Лактационната криза е сред първите причини майките да се откажат от кърменето.
Как да редувам гърдите по време на кърмене?
На всяко кърмене бебето трябва да суче и от двете гърди. На едно хранене започнете с дясната и завършете с лявата, а на следващото започнете с тази, която е била последна на предходното – а именно лявата, в използвания пример. Първата кърма, която бебето ще изсуче, или така наречената – предна кърма, е с по-високо съдържание на вода и по-малко мазнини, следвана от по-високо мазнинната и по-засищаща кърма.
Спонтанно потичане на кърма
Това ще е нещо съвсем нормално през първите седмици, дори месеци. Ако изпитвате голямо напрежение в гърдите си и усетите, че кърма изтича спонтанно, облекчете дискомфорта на ръка, преди да започнете да кърмите бебето си.
Жълтеницата
Всички бебета се раждат с физиологична жълтеница. По-честото кърмене помага за отминаването й в по-кратки срокове. Чрез мекониума (първоначалния вид на изпражнение при новородените) и урината се отделя излишният билирубин, отговорен за жълтеницата.
Достатъчна ли е кърмата ми?
Кърмата е достатъчна тогава, когато бебето наддава по 20-30 грама на ден. Може да се наблюдават дни, в които това не се отчита, но обикновено трябва да се навакса в следващите дни.
Ако например днес бебето не е качило, тогава утре се предполага то да качи около 50 грама. В такъв случай - всичко е наред. Освен наддаването, следим напиканите и нааканите пелени. В първите дни трябва да има около 4 напишкани и 2 наакани пелени. След десетия ден това се увеличава. Спокойният сън след кърмене също е индикация за достатъчно количество кърма.
Не се изцеждайте, за да проверявате какво количество произвеждат гърдите Ви. Нито една помпа на пазара не може да изцеди толкова, колкото бебето може да изсуче. Защо е така?
Когато бебето суче, се изпращат определени сигнали до мозъка, които стимулират производството на хормони и респективно на кърма. Бебето с времето развива много добри сукателни умения, които му помагат да се нахранва. Помпата има механично действие и рядко води до увеличаване или задържане на лактацията, освен ако не работите стриктно в тази посока и то с консултант по кърмене.
Прозрачна кърма
В началото цветът на кърмата или по-конкретно – на коластрата, е жълтеникав и прилича на гъсто, оцветено мляко. След втората седмица тя става прозрачно бяла, а при някои майки - дори синее. Това не е повод за притеснение и не е признак на изменение в състава й. Това е зрялата кърма.
Нехранителна кърма
Не съществува понятие като нехранителна кърма или рядка кърма. Независимо от менюто на майката и нейните здравословни навици, природата е измислила процесът на изхранване на бебето максимално сигурен за неговото развитие.
Млечната жлеза взима необходимите елементи за производството на кърма от запасите в организма на майката, а не от това, което консумира през деня. Мит е, че по време на кърмене майката трябва да яде за двама. Всъщност не е необходимо, но е особено важно за здравето на майката тя да се храни балансирано, разнообразно и здравословно.
Плоски или вдлъбнати зърна
Формата на зърното не влияе на успеха на кърменето. Ако зърната са малки, плоски или неоформени, това не е проблем. Ако обаче са вдлъбнати навътре, решението е да кърмите със силиконови протектори за зърна.
Кърмаческа стачка
Най-често тя идва около 4-ти месец, но е възможно да се случи и около 2-ри. Преодолява се с кърмене в просъница, на тъмно и приглушено. По-малко присъствие на външни хора, по-малко разсейващи фактори.
Запушвания, болки, мастит
По време на кърмене бебешките челюсти трябва да застанат на границата между кафяво-оцветената ареола и светлата част на кожата, така че долната страна на ареолата да бъде в устата на бебето. Брадичката и движенията на челюстта помагат при запушени канали.
Ако майката има зачервяване, оток, болезнен и твърд участък, който се усеща като насъбрало се мляко, трябва да кърми в поза, в която брадичката опира там. Консултацията със специалист, в такъв случай, е препоръчителна. Има безплатни консултанти по кърмене и много затруднения могат да се решат, дори само с един телефонен разговор. Не се притеснявайте да потърсите помощ.
Ако дискомфортът не отмине с обичайните препоръки и насоки, потърсете лекарско съдействие.
Хиперлактация
Хиперлактацията най-често се получава от прекомерно често и дълго изцеждане. Колкото повече се стимулира млечната жлеза, толкова повече произвежда тя. Това е основната причина да не се препоръчва използването на помпи за кърма, освен ако майката и бебето не са разделени или ако няма друга физиологична причина, поради която бебето не може да суче.
Хиперлактацията е състояние, което може да окаже сериозен дискомфорт и нерядко става повод за прекратяване на кърменето. Парадоксално - голямото количество може да е също толкова сериозен проблем, колкото и оскъдното. Преодоляването на състоянието става с мерки, разреждащи изцежданията и ограничаващи количеството изцедена кърма.
Важно е да завършим с това, че всяка капка кърма прави разлика и е по-добре да се кърми, макар и не изцяло, отколкото да се преустанови лактацията, поради невъзможност да се осигури необходимото количество.
В онлайн аптека BENU ще откриете както продукти при кърмене, така и разнообразие от продукти за бебешки и детски нужди и нуждите на майките. Освен това, при нас можете да се възползвате и от онлайн консултация с магистър-фармацевт, който да ви посъветва кои продукти да изберете.
12 минути за четене
Сподели тази статия
Препоръчани продукти
Чай Hipp за кърмачки 200гр
Изчерпано
8,89 лв
Lansinoh Стерилни пликчета за съхранение на кърма х 25
В наличност
15,59 лв
Бел бейби подплънки за кърмачки х30 491191
В наличност
5,99 лв
Торбички за кърма - 25бр Avent
В наличност
17,59 лв
Мокри кърпички за кърмачки x72 Chicco
Изчерпано
11,09 лв
Матернеа балсам за зърна 20мл
В наличност
8,49 лв